Media o nas

"Ziemia Żywiecka"- najlepsza w wykonaniu kolęd i pastorałek.

Żywiec: „Ziemia Żywiecka” – najlepsza w wykonywaniu kolęd i pastorałek
rk, Żywiec, 2013-01-14
Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” otrzymał Grand Prix oraz czek na 300 euro VIII Międzynarodowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Żywcu. 13 stycznia br. w żywieckim Centrum Kultury odbył się koncert finałowy. W całym konkursie uczestniczyło 47 zespołów folklorystycznych, kapel ludowych, zespołów wokalno-instrumentalnych, grup śpiewaczych, solistów z Polski, Węgier, Czech oraz Słowacji.
Laureat Grand Prix tegorocznego przeglądu wzbudził uznanie jury, które doceniło autentyczne wykonanie kolęd z regionu. Publiczności bardzo podobał się też młodziutki Maciej Kubasiak z Suchej Beskidzkiej, który zachwycił nie tylko śpiewem, ale i grą na skrzypcach. Młody artysta otrzymał pierwsze miejsce w kategorii solistów (grupa młodsza).
„Kiedy przed kilkoma laty, po raz pierwszy organizowaliśmy ten przegląd, nikt nie spodziewał się, że wkrótce stanie się on imprezą o charakterze międzynarodowym, na którą przyjeżdżają wykonawcy z czterech krajów. Ten konkurs ma tę zaletę, że pokazuje nam, iż mimo tego, że wszyscy mieszkamy tak blisko, to jednak wykonywane utwory bożonarodzeniowe bardzo się od siebie różnią” – zauważa Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu.
Impreza odbywała się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.