Media o nas

Kolejne sukcesy "Ziemi Żywieckiej"

Kolejne sukcesy „Ziemi Żywieckiej” Just | 20.07.2009 (832)

Zobacz więcej >>
Niedawno Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” rozpoczął sezon koncertowy, a już stał się laureatem dwóch prestiżowych nagród.
O dobrze rozpoczętym sezonie koncertowym mogą mówić członkowie zespołu „Ziemi Żywieckiej”. Jeszcze bowiem dobrze nie zaczęli koncertować, a już posypały się nagrody. 25 czerwca zespół wziął udział w VI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Dzieci i Młodzieży w Ełku. Festiwal jest tradycyjną coroczną imprezą kulturalną, w ramach którego obejrzeć można zespoły folklorystyczne z różnych zakątków świata. To jedna z najbarwniejszych ełckich imprez, mająca formą przeglądu. Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności i jest autentycznym świętem folkloru. 

Prezentując repertuar z regionu żywieckiego, zespół urzekł jury i publiczność zdobywając nagrodę główną. Ta nagroda nie była jednak jedyną, zdobytą podczas tego festiwalu. Wyróżniony również został kierownik zespołu, Jan Brodka. Wyróżnienie za wybitny wkład w popularyzację i promocję kultury regionalnej i narodowej jest tym bardziej cenne, gdyż zostało przyznane tylko jednej osobie.

Prosto z mazurskiego miasta zespół udał się do Łowicza, gdzie wziął udział w VIII Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych. Festiwal „O Łowicki Pasiak” odbywa się co roku w ostatni weekend czerwca. Towarzyszy mu konkurs zespołów pieśni i tańca wytypowanych przez Radę Artystyczną. „Ziemia Żywiecka” zaprezentowała trzy programy, między innymi program „Wawrzyńcowe Hudy”. Zwyczaj palenia ognisk w wigilię Świętego Wawrzyńca w nocy z 9 na 10 sierpnia, wzbudził wiele emocji. W rezultacie zespół zdobył nagrodę główną -„Łowicki Pasiak”.

– Obie nagrody: ta zdobyta w Ełku, jak również i ta w Łowiczu są dla nas niezwykle cenne. To ukoronowanie dla trudu całego zespołu, który ciężko pracuje, aby w jak najlepszy i najgodniejszy sposób reprezentować region żywiecki – mówi Jan Brodka, kierownik zespołu. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, chociaż bardzo zmęczeni. Musimy zatem wypocząć, bo kolejne koncerty przed nami. W najbliższym czasie, bo już 26 lipca zaprezentujemy swe programy na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym na wyspie Cypr. Musimy więc być w pełnej formie – dodaje kierownik.

Zespół „Ziemia Żywiecka” istnieje od 1971 roku. Składa się z 47-osobowej grupy koncertowej oraz 60-osobowej grupy dziecięcej. W skład zespołu wchodzi również 10-osobowa kapela. Zespół jest godnym reprezentantem Żywiecczyzny, popularyzującym wartości kultury regionu, poprzez prezentację obrzędów, strojów, pieśni i tańca.

Super Nowa