KRYSTYNA KWAŚNIEWSKA

KRYSTYNA  KWAŚNIEWSKA

Krystyna Marcinkowska-Kwaśniewska - pedagog tańca, choreograf.

Absolwentka: Akademii Rolniczej w Szczecinie, Podyplomowych Studiów Pedagogicznych w Szczecinie, Pedagogiczno-Artystycznych Studiów kierunek Dziedzictwo Narodowe Uniwersytet Śląski Filia w Cieszynie, Podyplomowych Studiów Artystycznych kierunek Pedagogika Tańca Uniwersytet Humanistyczny w Szczecinie.

Absolwentka kursów instruktorskich kier. taniec ludowy i narodowy.

Tancerka Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy” i Opery na Zamku w Szczecinie.

W latach 1983-1997 kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy” Akademii Rolniczej w Szczecinie. W latach 1995-2002 nauczyciel tańca i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”. Od roku 2002 choreograf Regionalnego Zespołu „Lipowianie” z Lipowej oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka”.

W trakcie wieloletniej pracy artystycznej wyszkoliła rzeszę tancerzy, opracowała wiele układów choreograficznych oraz wielokrotnie prowadziła konsultacje z dziedziny folkloru tanecznego Górali Żywieckich.

Należy do kadry wykładowców Polonijnego Studium Folklorystycznego dla instruktorów tańca UMCS w Lublinie. Była wielokrotnie jurorem festiwali i przeglądów zespołów tanecznych. Jest również autorką artykułów o działalności „Ziemi Żywieckiej” i Jana Brodki, twórcą tekstów pieśni i kolęd będących w repertuarze Zespołów „Ziemia Żywiecka” i „Lipowianie”.

W roku 2015 obchodziła 35 lat swojej działalności na rzecz ochrony i upowszechniania kultury ludowej.

Krystyna Marcinkowska- Kwaśniewska jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej C.I.O.F.F.

Za swoją pracę uhonorowana została dyplomami uznania, odznaczeniami i medalami, między innymi:

Odznaką Zasłużony Działacz Kultury – 1984 r.

Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej - 2011 r.

Brązowym Krzyżem Zasługi - 2012 r.

Nagrodą Śląskiego Kurarora Oświaty - 2016 r.